جستجو کردن
انتخاب اثر هنری

هنگام انتخاب اثر هنری به چه اصولی توجه کنیم؟

فارغ از اینکه ویژگی‌های یک اثر هنری خوب چیست و چه سهمی در انتخاب ما دارد، ما باید به اصول انتخاب اثر هنری بر اساس فضای معماری و مبانی هنری توجه داشته باشیم. این مساله‌ مثل شعرهای جناب سعدی سهل ممتنع است. همه ما می‌دانیم که به عنوان مثال نباید یک تابلوی خیلی بزرگ را کنار آینه یا تلویزیون بگذاریم؛ یا اینکه می‌دانیم وقتی سبک معماری اتاقمان کلاسیک است، یک نقاشی انتزاعی کوبیسم شاید در آن جالب به نظر نرسد.

در این مقاله سعی می‌کنیم یک چک‌لیست از اصول انتخاب اثری هنری به شما ارائه دهیم:

 

اصول انتخاب اثر هنری برای خانه

۱.نقاط کانونی خانه جای اثر هنری است؛‌ آن را پیدا کنید.

نقاط کانونی در طراحی داخلی نقاطی هستند که بیشترین توجه و تمرکز در آن‌ها وجود دارد و از لحاظ ترتیب و توزیع در فضا مهم هستند. نقاط کانونی هم می‌توانند یک فضا باشند مانند یک فضای طراحی‌شده کنار آشپزخانه و هم یک جزء از خانه مثلا یک پنجره کشیده به چشم‌انداز بیرون. هر دو این نقاط، یک گره در خانه هستند و شما می‌توانید آثار هنری خوبی برایشان در نظر بگیرید.

نقاط کانونی خانه برای اثر هنری

 

۲. هم‌‌قد و قواره اتاقت آرت‌ورک بخر.

موضوع اندازه و تناسبات انقدر مهم است که گاهی رعایت همین یک مورد کافی‌ست تا شما بعد از انتخاب اثر هنری، لبخند به لبتان بنشیند. اندازه آثار هنری باید با اندازه اتاق، مبلمان،‌ ارتفاع سقف،‌ سایر عناصر تزئینی و پنجره‌ها هماهنگ باشد. مثلا

آرت‌ورک برای یک اتاق ۱۲ متری:

  • ارتفاع نصب تابلو از زمین باید حدود ۱۵۲ تا ۱۵۶ سانتی‌متر باشد.
  • اگر سقف بلندتر از ۳.۵ متر است می‌توانید تابلو را در ارتفاع ۱۶۵ سانت بگذارید.
  • ابعاد حدودی ۱۵۲*۱۵۶ می‌تواند مناسب چنین اتاقی باشد.

اصول انتخاب اثر هنری

 

۳. پالت رنگ‌ها رو بشناس؛ حتی اگر از هنر سر درنمیاری

رنگ‌ها در طراحی داخلی به روش‌های مختلفی با هم سازگار هستند و قوانین مختلفی بر آن‌ها صادق است. با یک جستجوی ساده می‌توانید این موارد را پیدا کنید. در انتخاب اثر هنری، باید به این موضوع توجه داشته باشید؛ مثل سایر اجزای دکوراسیون داخلی، با این تفاوت که در یک اثر هنری،‌ ممکن است به علت محتوا، شما با چالش‌های بیشتری روبه‌رو باشید.

انتخاب اثر هنری براساس پالت رنگی

 

۴. محتوای اثر هنری چیست؟

اساسا آثار هنری برای انتقال یک مفهوم خلق می‌شوند. هر اثر هنری حرفی برای گفتن دارد. در انتخاب اثر هنری لازم است مراقب حرف‌های او باشید! برخی آثار هنری یک بیانیه اخلاقی هستند در حالی‌ که برخی دیگر، در ستایش زیبایی کشیده‌ شده‌اند. برخی روایتی جدید از یک حرف قدیمی را می‌زنند و برخی می‌‌خواهند شما را وادار به تفکر کنند تا خودتان به آن معنی بدهید. محتوای اثر هنری، نشان‌دهنده شخصیت شماست.

 

 

۵. اثر هنری در چه سبکی طراحی شده است؟

هر اثر هنری، مانند هر طراحی داخلی و هر پروژه معماری، دارای یک سبک است که مثل شناسنامه به آن می‌چسبد. شما هنگام انتخاب اثر هنری برای اتاق نشیمن‌تان،‌ اول باید ببینید چگونه فرش، مبلمانی و پوشش دیواری برای اتاق انتخاب کرده‌اید، سپس دست به انتخاب بزنید. گاهی هم ممکن است از تکنیک تضاد استفاده کنید. یعنی یک نقاشی کوبیسم در فضای غالب مینیمال. عموما این فضاها در سبک‌های معماری معاصر و التقاطی هستند که جای دقت بسیاری دارد.

انتخاب اثر هنری

 

۶. از یک الگوی مشخص در انتخاب آثار استفاده کنید.

استفاده از الگو (Pattern) در طراحی به این معنی است که همه انتخاب‌ها یک نظم نامحسوس داشته باشند. این الگو می‌تواند یک رنگ، هندسه یا اندازه باشد. مثلا ممکن است شما چند تابلو به عنوان اثر هنری سفارش بدهید اما هر ۳ تم آبی داشته باشند؛ با این حال،‌ یکی یک نقاشی، یکی کالیگرافی و دیگری چاپ دیجیتال است. الگوها بیشتر سلیقه‌ای هستند و در غیر این صورت، کار افراد خبره است.

از تابلوهای کالیگرافی آرت یار دیدن کنید.

 

اصول انتخاب اثر هنری

 

۷. نور از کجا به اثر هنری می‌تابد؟

مساله مهم دیگر درباره نحوه تابش روشنایی اتاق به آثار هنری است. شما نمی‌توانید یک مجسمه را جلوی یک پنجره که پرده حریری دارد بگذارید؛ زیرا بخش‌های داخلی آن سیاه دیده می‌شوند و جزئیات آن از بین می‌رود. به روش مشابه، اگر پنجره جنوبی دارید و آفتاب روی دیوار می‌افتد، مناسب نیست که یک اثر هنری فاخر و حتی گران‌قیمت را روی آن دیوار قرار دهید.

به علاوه، در این بخش باید در نظر بگیرید چه نوع نورپردازی مصنوعی برای آثار هنری خانه‌تان در نظر دارید. یک اثر هنری در نقطه کانونی قرار می‌گیرد و این یعنی نیاز به توجه بیشتر در آن نقطه.

 

 

۸. اثر هنری از کجا به اتاق شما رسیده است؟

خوب است که به این موضوع توجه داشته باشید. شاید این در نمایشگاه‌های داخلی خیلی مشخص نباشد. وقتی سری به یک نمایشگاه در لندن می‌زنیم در آن، کارهایی از فرهنگ‌ها و تاریخچه‌های مختلف می‌بینیم. محیط، فرهنگ و تاریخ، الگوها و مفاهیمی در خود دارند که مستقیما در محتوای اثر هنری و طبیعتا انتخاب شما تاثیر می‌گذارد.

اثر هنری از کجا به اتاق شما رسیده است؟

 

۹. ترکیب‌بندی آثار هنری کوچک

وقتی صحبت از گالری وال می‌شود پای ترکیب‌بندی هم وسط می‌آید. گالری وال (Gallery Wall) حالتی است که شما چند تابلو با ابعاد مختلف را کنار هم می‌گذارید یا ممکن است آن‌ها را با یک آینه ترکیب کنید. به جز این ترکیب‌بندی به روش‌های دیگری در انتخاب اثر هنری نقش دارد. شکل و حجم مجسمه‌ها و اشکال ۳بعدی باید با شکل مبلمان و فضایی که در آن قرار می‌گیرد هم‌خوانی داشته باشد.

ترکیب‌بندی آثار هنری کوچک

 

۱۰. چه کسی قرار است آن را ببیند!

آخرین نکته درباره کسی است که از آن استفاده می‌کند. انتخاب اثر هنری برای یک هتل بسیار متفاوت از برای یک خانه است. همیشه باید در نظر بگیرید چه کسانی ممکن است آثار هنری را ببیند. در یک شرکت هلدینگ افراد با سلیقه‌های متفاوتی از یک سالن زیبایی می‌آیند،‌ پس آثار هنری آن‌ها نیز از هم متفاوت خواهد بود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای عضویت در خبرنامه ما اطلاعات خودتان را وارد نمایید

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما