جستجو کردن
انواع هدایای سازمانی

انواع هدایای سازمانی

هدایای سازمانی جایگاه ویژه ای در ایجاد یک تصویر جذاب از یک برند یا یک کسب و کار، شرکت یا سازمان دارند. از طرف دیگر انتخاب یک هدیه سازمانی خلاقانه و جالب برای کارمندان و اعضای داخلی یک سازمان و شرکت، مراتب قدردانی و سپاسگزاری از آنها را به وجود آورده و باعث ایجاد خوشحالی و رضایت شغلی و وفاداری سازمانی می شود.

از این رو مدتهاست تهیه انواع هدایای سازمانی مانند هدیه سازمانی تولد یا هدایای تبلیغاتی سازمانی جای مهمی در استراتژی های مربوط به بازاریابی پیدا کرده است. برای پیدا کردن یک هدیه سازمانی خاص و خلاقانه در درجه اول بهتر است انواع هدایای سازمانی را بشناسیم و با نحوه انتخاب هرکدام آشنا شویم. با ما همراه باشید تا باهم گشتی در دنیای هدایای سازمانی خاص و جذاب بزنیم.

اثر هنری از حبیب توحیدی

۴۲

X

۳۴

سانتی متر

۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

اثر هنری از حبیب توحیدی

۱۰۰

X

۸۰

سانتی متر

۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

اثر هنری از حبیب توحیدی

۱۰۰

X

۸۰

سانتی متر

۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

 

انواع هدایای سازمانی

دسته بندی متداول در انواع هدایای سازمانی دو گروه اصلی را متمایز کرده است:

 • هدایای سازمانی قدردانی
 • هدایای سازمانی تبلیغاتی

اگرچه هر نوع هدیه سازمانی که به هر عنوان یا دلیلی اهدا شود در نهایت نمایانگر وجهه ی برند و شرکت یا سازمان است و به نوعی تبلیغاتی محسوب می گردد اما تفاوت هایی در خرید هدیه سازمانی با هدف مستقیم تبلیغات و دیگر انواع هدایای سازمانی وجود دارد.

انواع هدایای سازمانی قدردانی

وقتی صحبت از انواع هدایای سازمانی می شود در نگاه اول شاید کمی خشک و رسمی به نظر برسد اما به این نکته دقت کنید که اصولا مفهوم هدیه دادن به نوعی با سپاسگزاری و قدردانی و شادی ناشی از آن همراه است، چه یک هدیه برای دوست باشد و چه هدیه ی سازمان به اعضایش.

یک هدیه سازمانی هم اگر درست و اصولی انتخاب شود می تواند همین پیام را به ذهن هدیه گیرنده برساند و در یاد او ماندگار شده و بر ارزش سازمان بیفزاید.

انواع هدایای سازمانی قدردانی را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

 • هدیه تولد سازمانی
 • هدیه مناسبتی سازمانی
 • هدیه سازمانی سالگرد
 • هدیه سازمانی تشکر از مشتریان یا کارکنان

هدیه تولد سازمانی

هدیه تولد سازمانی، نوعی هدیه قدردانی است که برای نشان دادن قدرشناسی و سپاسگزاری به کارمندان و همکاران، در روز تولد آنها اهدا می شود. این هدیه سازمانی می تواند بیانگر اهمیت حضور و توجه به نیازها و علایق کارمندان باشد و به آنها نشان دهد که برای شرکت ارزشمند هستند.

هدیه تولد سازمانی می تواند به شکل های مختلفی ارائه شود. برخی از شرکت‌ها برای همه کارمندان به طور یکسان هدیه‌ای را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر هدیه تولد سازمانی را بر اساس سابقه کار، رتبه یا عملکرد کارمندان انتخاب می کنند. برخی از شرکت ها نیز به کارمندان اجازه می دهند تا خودشان هدیه ای را انتخاب کنند.

هدیه مناسبتی سازمانی

هدیه مناسبتی سازمانی همان طور که از اسمش پیداست نوعی هدیه سازمانی قدردانی است که در مناسبت های خاصی مانند: سال نو و عید نوروز، مناسبت ها و اعیاد مذهبی، مناسبت ها و روزهای نام گذاری شده جهانی مانند روز جهانی مدیر و … و همچنین مناسبت های فرهنگی مانند شب یلدا از سوی شرکت یا سازمان به کارمندان یا مشتریان اهدا می شود.

این مناسبت های گفته شده می توانند بهانه ای باشند تا یک نام یا برند خود را در یاد مخاطبانش حک کند.

هدیه سازمانی سالگرد

یکی از انواع هدایای سازمانی هدیه سازمانی سالگرد است. منظور از سالگرد بیشتر سالگرد تاسیس شرکت یا سایر رویدادهای مهم سازمانی است. بهتر است این نوع هدیه سازمانی به طور یکسان و مشابه برای تمامی کارمندان و یا مشتریان تهیه گردد، تجلی هویت برند یا سازمان باشد و بر اساس ارزش ها و فرهنگ سازمانی انتخاب شود و به نوعی یادگاری اختصاصی و خاص آن سازمان یا برند باشد.

هدیه سازمانی تشکر از مشتریان یا کارکنان

این یکی از انواع هدایای سازمانیست که ممکن است روتین یا معمول سالیانه یک سازمان نباشد. هدیه سازمانی تشکر معمولا برای کارمندان به پاس عملکرد خوبشان در موقعیت های چالش برانگیز و برای مشتریان وفادار برای قدرشناسی از همراهی شان تهیه می شود و شاخصه برند و سازمان را هم ممکن است با خود داشته باشد. این نوع هدیه سازمانی معمولا برای مشتریان به شکل یکسان و تبلیغی و برای کارکنان شخصی و بر اساس نیاز و جایگاه شان انتخاب می شود.

هدایای سازمانی تبلیغاتی

هدایای سازمانی تبلیغاتی، هدایایی هستند که با لوگوی شرکت و سایر اطلاعات تماس چاپ شده اند. این هدایا به منظور تبلیغ محصولات یا خدمات شرکت و افزایش آگاهی از برند ارائه می شوند. هدایای سازمانی تبلیغاتی می توانند راهی عالی برای به وجود آوردن یک ارتباط مثبت با مشتریان، کارمندان و شرکای تجاری باشند.

هنگام انتخاب هدیه سازمانی تبلیغاتی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، از جمله:

 • بودجه
 • مخاطب هدف
 • پیام یا ارزشی که می خواهید با هدیه منتقل کنید
 • نحوه انتخاب انواع هدایای سازمانی

بیایید با هم چند نکته برای انتخاب انواع هدیه سازمانی را بررسی کنیم:

هدیه ای را انتخاب کنید که با مخاطب هدف شما هماهنگ باشد. هدیه ای که برای مخاطب‌تان مفید و یا مورد علاقه اش باشد، بیشتر احتمال دارد که مورد استفاده قرار گیرد و به یاد سپرده شود. در انتخاب یک هدیه سازمانی به خصوص هدایایی مثل هدیه تولد سازمانی، شخصیت، جنسیت، حوزه کاری و تحصیلی، سن و علایق شخص را در نظر بگیرید تا هدیه سازمانی انتخابی تان مورد پسند واقع شده و خاطره انگیز شود.

 • هدیه ای را انتخاب کنید که با ارزش های برند شما مطابقت داشته باشد. هدیه ای که مطابق با شعار و فرهنگ سازمانی شرکت شما باشد، بیشتر یادآور نام و برندتان در ذهن مخاطبان هدف شماست.
 • هدیه ای را انتخاب کنید که با بودجه شما سازگار باشد. هدیه سازمانی شما باید مقرون به صرفه باشد، اما حتما باید کیفیت بالایی داشته باشد.
 • خلاق باشید. هدایای سازمانی سنتی می توانند کسل کننده باشند. سعی کنید خلاق باشید و هدیه‌ای را انتخاب کنید که متفاوت باشد.

گزینه های مناسب برای خرید انواع هدایای سازمانی

گرچه خرید هدیه سازمانی کار ساده‌ای به نظر می رسد اما انتخاب یک هدیه سازمانی خلاقانه می تواند کاری دشوار باشد و با توجه به عوامل مختلفی که باید در نظر گرفته شود، مانند بودجه، مخاطب هدف و هدف از ارائه هدیه، شاید کمی گیج کننده به نظر برسد. برای راهنمایی شما در خرید هدیه سازمانی یک دسته بندی جذاب و نو از انواع هدیه های سازمانی آماده کردیم:

 • هدیه های سازمانی هنری
 • هدیه های سازمانی سفارشی سازی شده
 • هدیه های سازمانی کاربردی
 • باکس هدایای سازمانی خوراکی

هدیه های سازمانی هنری

هدیه های سازمانی هنری، هدایایی هستند که محصول خلاقیت یک هنرمندند یا به صنایع دستی هنری مرتبط هستند. این هدایا می توانند انتخاب خوبی برای هدیه تولد سازمانی، هدیه قدردانی از کارمندان یا شرکای تجاری و بعضی از هدایای مناسبتی باشند. هدایای سازمانی هنری می توانند راهی عالی برای نشان دادن توجه به خلاقیت و ارزش های شرکت باشند.

نمونه هایی از هدیه های سازمانی هنری

آثار هنری: آثار هنری مانند نقاشی، مجسمه، خوشنویسی و غیره در گروه هدیه های سازمانی لوکس ارزشمند جای می گیرند. این آثار هنری به فضای کار زیبایی و شخصیت می بخشند.

صنایع دستی: صنایع دستی مانند پارچه، سفال، چوب و غیره می توانند هدیه های سازمانی منحصر به فرد و زیبا باشند. این صنایع دستی نشان دهنده فرهنگ و هنر یک منطقه خاص هستند.

لوازم التحریر هنری: لوازم التحریر هنری مانند قلم، رنگ، کاغذ و غیره در عین اینکه جزو هدیه های سازمانی هنری‌اند، کاربردی هم هستند. این لوازم التحریر به کارمندان کمک می کنند تا خلاقیت خود را بیان کنند.

لوازم شخصی هنری: لوازم شخصی هنری مانند جواهرات، ساعت، کیف و غیره از دسته هدیه های سازمانی لوکس هستند. این لوازم شخصی اگر هماهنک با سبک و سلیقه یک فرد باشند هدایایی فراموش نشدنی هستند.

ارزش های هدیه های سازمانی هنری

هدایای سازمانی هنری می توانند ارزش های مختلفی را برای شرکت ها و مخاطبان آنها داشته باشند. برخی از این ارزش ها عبارتند از:

 • خلاقیت و نوآوری: هدایای سازمانی هنری می توانند نشان دهنده خلاقیت و نوآوری شرکت باشند. این هدایا می توانند به مخاطبان نشان دهند که شرکت شما با ارزش های خلاقانه و نوآورانه پیش می رود.
 • ارزش های شرکت: هدایای سازمانی هنری می توانند ارزش های شرکت شما را به مخاطبان نشان دهند. به عنوان مثال، اگر شرکت شما بر مسئولیت اجتماعی تمرکز دارد، می توانید هدایایی هنری را انتخاب کنید که به یک سازمان خیریه اهدا می شوند.
 • کیفیت: هدایای سازمانی هنری معمولاً از مواد با کیفیت ساخته می شوند. این هدایا می توانند بیان کننده این باشند که شرکت شما به کیفیت اهمیت می دهد.
 • ماندگاری: هدایای سازمانی هنری معمولاً ماندگاری بیشتری نسبت به سایر هدایای سازمانی دارند. این هدایا می توانند به یادگاری ماندگار از شرکت شما برای مخاطبان تبدیل شوند.

هدیه های سازمانی سفارشی سازی شده

هدایای سازمانی خلاقانه و جذاب، هدایایی هستند که خارج از چارچوب هدایای سازمانی سنتی هستند. این هدایا می توانند منحصر به فرد، غیرمنتظره و یا حتی سرگرم کننده باشند. هدایای سازمانی خلاقانه می توانند تأثیر مثبتی بر دیگران بگذارند و آنها را همیشه به یاد شما و برند شما بیندازند. هدیه های سازمانی سفارشی سازی شده از این دست هدایا هستند.

هدیه هایی که با توجه به علایق و نیازهای هدیه گیرندگان سفارشی می شوند، می توانند بسیار خواستنی و جذاب باشند. تصور کنید که برای کارمندان خود هدیه هایی مانند یک کیف یا

ست لوازم التحریر با طرح مورد علاقه آنها یا حروف اول نام شان سفارش دهید.!

هدیه های سازمانی کاربردی

هدایای سازمانی کاربردی، هدایایی هستند که برای استفاده در زندگی روزمره مفید هستند. تهیه این قبیل هدایا به دلیل کارایی که دارند احساس خوشایندی در دریافت کننده ایجاد می کند. نمونه‌هایی از هدایای سازمانی کاربردی:

 • لوازم التحریر: خودکار، دفترچه یادداشت، لیوان، کیف و غیره
 • لوازم الکترونیکی: شارژر، هدفون، پاوربانک و غیره
 • لوازم شخصی: حوله، کیف، کلاه و غیره
 • لوازم خانگی: فنجان، ماگ، قوری و غیره
 • لوازم ورزشی: کوله پشتی، بطری آب، کلاه و غیره
 • لوازم سفر: کیف دستی، کیف لپ تاپ، کوله پشتی و غیره
 • لوازم سلامتی: ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی کننده و غیره

باکس هدایای سازمانی خوراکی

باکس هدایای سازمانی خوراکی، هدایایی هستند که شامل خوراکی های مختلف مانند شکلات، شیرینی، آجیل، میوه خشک، دمنوش، چای و قهوه هستند. این هدایا معمولاً برای مناسبت های خاص مانندعید نوروز، شب یلدا، اعیاد مذهبی و غیره ارائه می شوند.

استفاده از هدایای خوراکی و نوشیدنی می تواند برای مخاطب لذت بخش و شیرین باشد و احساس رضایت و تشکر در او به وجود بیاورد.

 

سخن آخر

در مقاله بالا سعی کردیم انواع هدایای سازمانی را از ابعاد مختلف دسته بندی کنیم و پیشنهادهایی بدهیم که در انتخاب یک هدیه سازمانی خلاقانه و خاص و یا یک هدیه سازمانی لوکس و نفیس کمک کننده باشند. از میان انواع هدایای سازمانی هر کدام را که انتخاب کنید اگر توجه تان را معطوف به تحت تاثیر قرار دادن هدیه گیرنده کنید و رضایت و شادی او را لحاظ کنید، تا حد زیادی می توانید در انتخاب بهترین هدیه سازمانی موفق شوید.!

 

سوالات متداول

از بین انواع هدایای سازمانی چه هدایایی برای هدیه تولد مناسب‌تر هستند؟

می‌توانید از بین هدیه‌های سازمانی هنری و هدایای سفارشی سازی شده، یک هدیه تولد سازمانی مناسب انتخاب کنید: مانند یک تابلو نقاشی یا یک گلدان لوکس یا یک کیف پول دستساز با طرح دلخواه.

مهم‌ترین ویژگی هدایای تبلیغاتی سازمانی چه باید باشد؟

یک هدیه تبلیغاتی سازمانی باید یادآور برند و نام شرکت یا سازمان شما باشد با درج نام و لوگو و انتخاب هدیه هماهنگ و مرتبط با رده کاری‌تان به این هدف می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا قبل از خرید اثر احراز هویت شوید

برای عضویت در خبرنامه ما اطلاعات خودتان را وارد نمایید

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما