جستجو کردن
اثر هنری برای خانه

۵ اصلی که معماران درباره استفاده از اثر هنری در خانه به شما نمی‌گویند

در انتخاب و استفاده از اثر هنری برای خانه نکات زیادی هست که باید در نظر گرفته شود. فرض می‌کنیم شما هیچ محدودیت مالی ندارید، دسترسی به انواع آثار هنری دارید، محدودیت اندازه اثر هنری ندارید، فضای خانه شما هم بزرگ است و جاهای زیادی را می‌توانید برای گذاشتن یک اثر هنری استفاده کنید؛ در این صورت، دست شما برای انتخاب هر نوع اثر هنری و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی خانه‌تان باز است. اما سوال اینجاست: آیا اثر هنری را به درستی در دکوراسیون گذاشته‌اید؟

بله. مساله مهم دیگری که آرت یار به آن پرداخته است، درباره نحوه استفاده از اثر هنری و قوانین ظریف معمارانه است. این مقاله به شما کمک می‌کند بینش بهتری در خرید و استفاده از اثر هنری برای خانه یا دفتر کارتان به دست آورید.

۶۰

X

۶۰

سانتی متر

۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰

X

۶۰

سانتی متر

۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰

X

۶۰

سانتی متر

۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰

X

۶۰

سانتی متر

۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰

X

۶۰

سانتی متر

۲۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۱۰۰

X

۱۲۰

سانتی متر

۴۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۱۰۰

X

۷۰

سانتی متر

۳۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان

 

مطلب پیشنهادی:هنگام انتخاب و خرید اثر هنری به چه اصولی توجه کنیم؟

راهکارهای معمارانه استفاده از اثر هنری در خانه

۱-ترکیب‌بندی تابلو‌ها در فضا و در ارتباط با مبلمان

ترکیب‌بندی یعنی چیدمان صحیح عناصر نسبت به همدیگر. ترکیب‌بندی در همه بخش‌های هنر وجود دارد. شاید به زبان عمومی‌تر شما بتوانید آن را چیدمان بنامید، اما ترکیب‌بندی چیدمان نیست. ترکیب‌بندی از اصول هنری گشتالت تبعیت می‌کند. یعنی عناصری که در فضای خانه شما وجود دارند، به روش متکی به اصول طراحی کنار هم قرار بگیرند. 

اولین قاعده‌ای که شما هنگام خرید و استفاده از تابلو به عنوان یک اثر هنری برای خانه باید به کار بگیرید همین است. یعنی به قد و قواره، جهت تابلو، رنگ‌های آن، خطوط و طرح‌های اصلی آن توجه کنید. 

راهنمایی معمارانه: روبروی فضایی که می‌خواهید تابلو را آویزان کنید، بایستید. تابلو را تصور کنید و آن را در ذهن بسپارید. اکنون به تناسبات آن با زمین یا مبل توجه کنید، به فاصله با دیگر عناصر و سعی کنید دیگر اصول گشتالت  را در انتخاب خود بررسی کنید.

استفاده از اثر هنری در خانه

۲-فاصله (حریم) اثر از دیگر اجزای فضا

یکی از مهم‌ترین خطاهایی که ما ایرانی‌ها هنگام استفاده از آثار هنری در دکوراسیون داخلی انجام می‌دهیم این است که با آن مثل باغ برخورد می‌کنیم. باغ ایرانی را همه ما با درخت‌های درهم می‌شناسیم. در حالی که این روش کاشت، برای درختان مضر است. مشابه همین روش، ممکن سا در خانه دوستتان دیده باشید که یک یا چند اثر هنری را کنار هم و نزدیک به هم چیده است. 

در حقیقت، معماران به این کار «خفه کردن» یا «نداشتن فضای تنفس» در استفاده از آثار هنری برای دکوراسیون می‌گویند. به علاوه، موضوع دیگری وجود دارد به نام حریم. حریم یعنی فاصله تا دیگر عناصر به نحوی که به معنای آن جزء آسیبی نرسد. مثلا حریم خصوصی شما به عنوان یک انسان زیر ۱ متر است. یعنی کسی که در این فاصله از شما بایستد شما معذب می‌شوید مگر اینکه رابطه نزدیکی با فرد داشته باشید. 

هر اثر هنری هم یک حریم دارد که نباید در آن چیز دیگری در دکوراسیون قرار دهید.

راهنمایی معمارانه: به فضای استفاده از اثر هنری در خانه نگاه کنید. چشمتان را تار کنید و یک مرز فرضی دور اثر هنری ببینید. در این مرز اثر باید راحت باشد و البته ترکیب‌بندی آن با دیگر عناصر به هم نریزد. این مرض را در حالتی تصور کنید که انگار هیچ چیز دیگری دور‌ و بر اثر نیست. حالا به واقعیت برگردید و ببینید آیا عناصر دیگر دکوراسیون وارد حریم اثر هنری شما شده‌اند یا نه.

مطلب پیشنهادی: ۶ راه استفاده از آثار هنری برای خانه‌های کوچک


 اثر هنری در خانه 1

۳-نحوه دیده‌شدن اثر از دیگر نقاط مهم فضای داخلی

نکته بعدی ساده و کوتاه است. فرقی نمی‌کند خانه بزرگ یا کوچکی داشته باشید. هنگام استفاده از اثر هنری برای خانه، به نقاط دیگر اتاقتان بروید و تصور کنید که از آن نقطه اثر هنری شما چطور دیده می‌شود. این کار را هنگام خرید کاغذدیواری‌های سه‌بعدی حتما انجام داده‌اید. جهت دیده‌شدن بعد سوم و رنگ‌های برجسته و بافت‌های مخملی در کاغذدیواری وابسته به مکان شماست. 

راهنمایی معمارانه: هنر شما در این است که فضای خانه را به گالری نزدیک کنید. در خانه چرخ بزنید و ببینید کدام نقطه است که چشم‌تان به آن سمت کشیده می‌شود. آنجا جای استفاده از اثر هنری برای خانه است.

۴-نورپردازی کار هنری

خیلی ساده و در گوشی به شما بگوییم که از نورپردازی اثر هنری غافل نشوید. خرید اثر هنری یک چیز است و هنر به نمایش‌ درآوردن آن چیز دیگری. آرت یار در این راه به شما توصیه می‌کند که از متخصصان کمک بگیرید. زیرا طیف متنوعی از اکسسوری‌های روشنایی را می‌توانید در اینترنت یا لاله‌زار تهران پیدا کنید. اما الزاما با سبک دکوراسیون شما و ترکیب‌بندی کارتان تطبیق ندارند. بعد از تامین روشنایی مطلوب برای اثر هنری، خواهید دید که اثر هنری شما در دکوراسیون خانه جا افتاده است!

 اثر هنری در خانه 3

 

۵-نحوه نمایش اثر هنری در خانه

در نهایت، باید بگوییم آخرین ترفند معمارانه در استفاده از آثار هنری برای خانه بر می‌گردد به نحوه نمایش آن. راه‌های متنوعی برای نمایش یک اثر هنری وجود دارد و در زیر تعدادی از آن‌ها بیان شده است. پیشنهاد آرت یار به شما این است که خلاق باشید و از راه‌های معمول فاصله بگیرید. اگر هم خانه شما امکان کارهای جدید را نداشت، هیچ اشکالی ندارد. شما تا همین الان کارهای زیادی انجام داده‌اید!

  •  آویختن از سقف
  • گذاشتن روی پایه
  • گذاشتن روی زمین
  • زدن به دیوار
  • گذاشتن داخل قفسه‌ها
  • گذاشتن روی کنسول
  • به دیوار زدن بالای کنسول
  • گذاشتن روی یک لبه مثل لبه تخت یا پنجره

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از قیمت این اثر لطفا از طریق موارد زیر با ما ارتباط برقرار کنید

برای عضویت در خبرنامه ما اطلاعات خودتان را وارد نمایید

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما